Արա Բաբլոյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Երեւանի հիմնադրման 2800-րդ տարեդարձի առթիվ
սրտանց շնորհավորում եմ Երեւանի հիմնադրման 2800-րդ տարեդարձի առթիվ: Երեւանը բերդաքաղաքից վաղուց դարձել է Արարատի հայացքի ներքո տարածված եւ արագ զարգացող մեծ ու գեղեցիկ քաղաք, ռազմապաշտպանական կառույցից վերածվել է քաղաքաշինության ասպարեզում իրականացված սխրանքի, ձեռք է բերել թամանյանական եզակի ճարտարապետական դիմագիծ, ստեղծել է իր յուրահատուկ՝ երեւանյան միջավայրը, եւ ի վերջո, այն այլեւս համայն հայության մայրաքաղաքն է: Ու նաեւ դարձել է բոլորիս սիրո, հոգատարության եւ հպարտության առարկան, որի զարգացումը խորհրդանշեց Հայաստանի ու հայության վերազարթոնքը:
Երեւանն այսօր ո՛չ միայն Հայաստանի վարչական կենտրոնն է, այլեւ տնտեսական, գիտական, կրթական ու մշակութային մայրաքաղաքը, ուր միաձուլվել են պատմության բազմաթիվ շերտեր, եւ ուր, գոնե վերջին հարյուրամյակում, զարգացել է հայ հասարակական-քաղաքական միտքը, ձեւակերպել է համահայկական ընդգրկում ունեցող նորանոր գաղափարներ եւ իրականություն դարձրել դրանք:
Երեւանն այսօր աշխարհի շատ ու շատ պետությունների կայուն զարգացման ճանապարհով ընթացող մայրաքաղաքների շարքում է, ապրում է նոր ժամանակների շնչով, միշտ զարմացնում է իր դասական գեղեցկությամբ ու կոլորիտով:
Տոնական այս օրը հետադարձ հայացք նետելով Երեւանի անցած քսանութ դարերին եւ երախտագիտությամբ հիշելով մեր քաղաքը կառուցողներին ու շենացնողներին` շնորհակալության առանձնահատուկ խոսքեր պիտի ուղղենք նաեւ բոլոր ա՛յն մարդկանց, ովքեր իրենց տքնաջան աշխատանքով ամեն ինչ անում են մայրաքաղաքի զարգացման ու գեղեցկացման, Երեւանը քաղաքային կյանքի բոլոր ոլորտներում ու համայնքային կառավարման ասպարեզում նորարարական մոտեցումների կենտրոն դարձնելու եւ դրանք Հայաստանի մյուս բնակավայրերում կյանքի կոչելու համար:
Երեւանի ծաղկման համար Հայաստանը շատ բան է արել, բայց Երեւանն էլ շռայլորեն փոխհատուցել է այն, եւ որպես մայրաքաղաք՝ ուղենիշ է դարձել ողջ երկրի զարգացման համար` իր կրթական, բժշկական, գիտական, արդյունաբերական եւ մյուս ասպարեզների մեծ հնարավորությունները ծառայեցնելով հեռու ու մոտիկ, մեծ ու փոքր բնակավայրերի զարգացմանը:
այսօր բոլորիս տոնն է եւ Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի ու իմ անունից կրկին շնորհավորում եմ Երեւանի հիմնադրման 2800-րդ տարեդարձի առթիվ:
Հպարտանանք մեր մայրաքաղաքի պատմությամբ, գնահատենք ու պահպանենք ներկան եւ կերտենք Երեւանի վաղվա օրը»,-նշված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի շնորհավորական ուղերձում:

Ara Babloyan Sends Congratulatory Message on 2800th Anniversary of Yerevan Foundation
I cordially congratulate you on the 2800th anniversary of Yerevan foundation. Under the glance of Ararat Yerevan has become from the fortress-city into a rapidly developing great and beautiful city, has turned from the military-defense structure into the great deed in the urban development, has obtained Tamanyan like unique architectural features of urban development, has created its unique environment of Yerevan and eventually, it is now the capital of all Armenians. And it has become the topic of everybody’s love, care and pride, and its development symbolized the rebirth of Armenia and the Armenians.
Today, Yerevan is not only the administrative centre of Yerevan, but also the economic, scientific, educational and cultural capital, where numerous layers of history have been merged, and where at least during the last era, has developed the Armenian public-political mind, has formulated the all-Armenian newest ideas and has made them a reality.
Today, Yerevan is among the capitals going on through the sustainable development of many states of the world, it lives with the breath of new times, always surprises us with its classical beauty and colouring.
On this festive day, casting a retrospective glance to the twenty-eight centuries of Yerevan and remembering with gratitude those who built and prospered our city, we should address special words of gratitude to all those people, who with their labourious work do their best for the development beatifying of the capital, make Yerevan a centre of innovative approaches in all spheres of the city life and the community government and call into life in other settlements of Armenia.
Armenia has done a lot for the prosperity of Yerevan, but has luxuriously compensated it, and as a capital, has been a guideline for the development of the whole country, and serving great opportunities of its educational, medical, scientific, industrial and other spheres for the development of far and near, big and small settlements.
Today is a holiday for all of us, and on behalf of the parliament of the Republic of Armenia I congratulate everyvody on the 2800th anniversary of Yerevan foundation.
We’ll be proud of the history of our capital, we’ll assess and preserve the present and build tomorrow of Yerevan,” the congratulatory message by the RA NA President Ara Babloyan reads